Hejka Kochani!
Niektóre posty będą dotyczyły konkretnego tematu, takim jest właśnie dzisiejszy wątek aparatu ortodontycznego, gdyż miałam(jeszcze mam) przygodę z nim - 3,5 roku.
Dziś poruszę wstępnie temat aparatu ortodontycznego. Prowadziłam przez 2 lata swojego leczenia bloga, cieszył się dużą popularnością, gdyż zawierał wiele informacji. Wiem, czego szukają osoby chcące podjąć się leczenia aparatem ortodontycznym, bo sama byłam w takiej sytuacji!
Istnieje kilka typów aparatów ortodontycznych.
Wyróżniamy przede wszystkim dwa:
- ruchomy(zdejmowany)
- stały
Aparat ruchomy(zdejmowany), jest zalecany dzieciom, przy drobnych wadach, bądź jako przygotowanie do leczenia stałym za kilka lat. Aparat ruchomy(zdejmowany) jest również dedykowany osobom, które zakończyły leczenie aparatem stałym. Jest to drucik, dopasowany do zębów, zatopiony w akrylowej płytce(mogą być w każdym kolorze w zasadzie).
Jako dziecko miałam jeden aparat ruchomy(niebieski), gdzie raz na tydzień musiałam specjalnym kluczykiem(prosty drut) przekręcać w środku, by "aparat się powiększył". Nosiłam go najpierw po 2h, później 4/6h, aż w końcu całą noc. Nie było to proste, gdyż bolało, było niewygodne.(W tym aparacie nie można jeść, a i ciężko było pić, a o mówieniu nie wspomnę). Po kilkunastu tygodniach, zostało to porzucone, aparat już nie pasował. Z racji młodego wieku, było to zrobione na NFZ.
Aparat stały, najczęściej mogą go posiadać tylko osoby, ze wszystkimi stałymi, wyleczonymi zębami.
Tutaj aparaty stałe, możemy również podzielić na:
- stały aparat metalowy
- stały aparat estetyczny z niewidocznymi zamkami(przeźroczysty)
- stały aparat samoligaturujący, bezligaturowy, labialny
- stały aparat lingwalny, montowany na zębach od wewnętrznej strony językowej
Rozpiszę się na temat aparatu metalowego, bo go posiadałam(i na górnym łuku jeszcze przez miesiąc posiadać będę)
Stały aparat metalowy, tradycyjny, najtańszy(ze stałych), widoczny, z różnokolorowymi ligaturkami(gumeczkami). W zależności od miast, ceny najczęściej za łuk(górny, bądź dolny), oscylują ok. 1500zł. Wizyty odbywają się średnio co miesiąc, każda wizyta(posiadając jeden łuk) to około 120-150zł.
Przebieg leczenia
Na początku leczenia, mamy sprawdzone ząbki, wyleczone, podleczone dziąsła. Wykonywane są zdjęcia: pantomograficzne i cefalometryczne oraz odcisk w specjalnej masie - naszych ząbków, na podstawie którego będzie robiony gipsowy odlew.
Później mamy zakładane separatory(ligaturki, maluteńkie gumeczki, na wcisk wkładane między piątką, a szóstką i szóstką, a siódemką(Na szóstki zostaną założone pierścienie, które będą zacementowane - na tym będzie się częściowo opierać konstrukcja aparatu).
Czasem zdarza się, że do leczenia musimy mieć usunięte zdrowe zęby. Tak było w moim przypadku, ze względu na dość małą szczękę, musiałam mieć usunięte dwa zdrowe zęby w górnym łuku.
Następnie po upływie od 5 do 7 dni separacji - jest zakładany aparacik.
Każdy ząb jest czyszczony, osuszany, nieco "spiłowany(nie naruszając korony zęba) i przyklejany jest na niego odpowiedniej wielkości zamek(w zależności od wielkości zębów). Następnie wybieramy kolory ligaturek(Za ich pomocą drucik jest przymocowywany do zamków.
Podczas leczenia co pół roku, powinniśmy się poddać piaskowaniu(Czyszczenie zębów specjalnym piaskiem z wodą pod dużym ciśnieniem).
Mam już zdjęty dolny łuk(po 3 latach noszenia), nie bolało w sumie wgl, polerowanie zębów i czyszczenie ich z kleju. Otrzymałam zdejmowany aparacik na dół, który noszę nocą, 2/3 lata, oraz podklejone ząbki drucikiem od strony języka do trójki do trójki.
Za miesiąc(28.11) będę miała zdjęty łuk górny(po prawie 3,5 roku od założenia) i również podklejony drucik + zdejmowany aparacik na górę.
Później wizyty 3/4 w ciągu dwóch lat, zostaną zdjęte podklejone druciki, a aparaciki zdejmowane - im dłużej i częściej nosimy, tym większa szansa na mniejsze przesunięcie ząbków po leczeniu.
Osobiście uważam to za dobrą inwestycję w siebie i swój wygląd. Jest to nie tylko dobre wyjście, jeżeli kochamy się uśmiechać, ale wstydzimy, jak i by na starość mieć zdrowsze zęby i zgryz!
Wybrałam metalowy ze względu nie tylko na cenę, ale na kolorowe ligaturki! Wymyślałam tęcze, dopasowane kolory, planowałam na przyszłość, które będą pasować do jakiego miesiąca! Szczerze, gorąco wszystkim polecam, jak ta, co przeszła dość długo przygodę(pewnie jedną z tych bardziej "ekstremalnych" i "bolesnych"). Kocham się śmiać!
Później wizyty 3/4 w ciągu dwóch lat, zostaną zdjęte podklejone druciki, a aparaciki zdejmowane - im dłużej i częściej nosimy, tym większa szansa na mniejsze przesunięcie ząbków po leczeniu.
Osobiście uważam to za dobrą inwestycję w siebie i swój wygląd. Jest to nie tylko dobre wyjście, jeżeli kochamy się uśmiechać, ale wstydzimy, jak i by na starość mieć zdrowsze zęby i zgryz!
Wybrałam metalowy ze względu nie tylko na cenę, ale na kolorowe ligaturki! Wymyślałam tęcze, dopasowane kolory, planowałam na przyszłość, które będą pasować do jakiego miesiąca! Szczerze, gorąco wszystkim polecam, jak ta, co przeszła dość długo przygodę(pewnie jedną z tych bardziej "ekstremalnych" i "bolesnych"). Kocham się śmiać!
Pojawi się jeszcze post, dotyczący pytań i odpowiedzi na temat aparatu ortodontycznego(FAQ), jeśli macie jakieś pytania... wątpliwości - piszcie! :D
Mieliście/macie może aparat ortodontyczny? Jakiego rodzaju? Jak wrażenia?
Mam nadzieję, że nieco zaspokoiłam Waszą ciekawość :)
Do zobaczenia Kochani Czytelnicy!
Miałam zdejmowany aparat, nosiłam go na noc :D
OdpowiedzUsuńRóżnica była okropnie duża :)
Zapraszam! Jeśli ci się spodoba to zaobserwuj, będzie mi bardzo miło :*
Gabrielle♦♣
Fakt, zdejmowany też sporo zrobił u mnie. Jednak jako dziecko, nie potrafiłam zrozumieć, że trzeba się "przemęczyć" :P
UsuńTak czy siak stały mieć musiałam, ze względu na "małą buźkę" w porównaniu do ilości zębów.
Blog na pewno odwiedzą w najbliższym czasie :)
Nigdy nie miałam aparatu, bo rodzice dawali mi kiedyś jakieś krople, które swoją drogą bardzo lubiłam. Jednak uważam, że wygląda to bardzo ładnie i naprawdę nie ma czego się wstydzić.
OdpowiedzUsuńhttp:/sharpeee.blogspot.com
Krople? A co to za metoda? :)
UsuńBlog odwiedziłam i ślad po sobie zostawiłam! :D
Dziękuję ślicznie :)
OdpowiedzUsuńE-mail poszedł.
Miłego wieczoru życzę! :)
Aparaty lingwalne są coraz popularniejsze co dziwić nie powinno, sam zakładałem sobie taki pięć miesięcy temu w klinice http://www.orto-magic.eu/, zawsze wstydziłem się swoich krzywych zębów. Jednak jeszcze bardziej wstydziłem się tego, że podczas uśmiechu wszyscy dookoła będą widzieli, że nosze aparat. Taki aparat rozwiązuje wiele problemów.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMój aparat robi takie dziwne klik przy jedzeniu, udać się z tym do ortodonty, czy tak ma być?
OdpowiedzUsuńPolecam www.centrum-stomatologii.pl, moje przygody z zębami zawsze kończą się sukcesem!
OdpowiedzUsuńKlinika dentystyczna jak z bajki - http://www.centrum-stomatologii.pl. Specjalista, który pomógł mi już wiele razy.
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł. Bardzo praktyczny :) Najlepszy Aparat.
OdpowiedzUsuńBardzo dobre porady. Zalecam stosować inhalatory dla dzieci. Świetnie efekty daje przy leczeniu kaszlu u dzieci i dorosłych.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńSporo tych informacji, jeśli jednak szukalibyście jeszcze dodatkowej wiedzy to odsyłam was do tego artykuły http://jadczyk-stomatolog.pl/a/xtom,aparat-ortodontyczny-rodzaje-zakladanie-i-higiena . Tutaj szczegółowo został omówiony temat zakładania aparatu ortodontycznego oraz higieny
OdpowiedzUsuńJa jestem bardzo szczęśliwa, że się ortodoncja w moim życiu pojawiła. :) Mam teraz proste zęby.
OdpowiedzUsuńŚwietnie, że tworzysz takie wpisy i dzielisz się spostrzeżeniami na temat aparatu ortodontycznego! Myślę, że wiele osób na tym skorzysta, bo jest to temat, który budzi wiele wątpliwości, a odpowiedzi na pytania często szukamy w internecie. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny artykuł. Cenne i ważne porady dla osób zainteresowanych aparatem ortodontycznym.
OdpowiedzUsuńAparat ortodontyczny to super rozwiązanie. Również mam zamiar taki sobie założyć
OdpowiedzUsuńDużo osób już nawet w dorosłym wieku na aparat ortodontyczny się decyduje. Wiadomo, że zęby przed założeniem takiego aparatu muszą być wyleczone. Często też wykonuje się badanie o nazwie pantomografia do oceny stanu zębów. Sprawdzałam, w https://cmp.med.pl/zakres-uslug/diagnostyka-obrazowa/ można takie badanie wykonać.
OdpowiedzUsuńDo aparatu trzeba się przekonać. Początkowo będzie bardzo niewygodnie, ale z czasem idzie się przyzwyczaić. Mój chłopak będzie miał zakładany aparat w http://nclinic.pl/ w Świdnicy za tydzień i ma stracha. Nie wiem czy wyprowadzać go z błędu :D
OdpowiedzUsuńAparat stały to najlepsze rozwiązanie. Pierwsze efekty leczenia widać już w krótkim czasie.
OdpowiedzUsuńRóżnica będzie ogromna, wiem po sobie. Też mi się wydawało, że moje zęby nie są aż tak krzywe a po leczeniu niebo a ziemia. Bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, kompleksy na tym punkcie zniknęły raz na zawsze. Zwłaszcza, że zęby trzeba było wyleczyć, wybieliłam dodatkowo. Wszystko w www.dentystagdynia.pl . Mają świetny zespół i leczą kompleksowo. Można było po wizytach u nich zakładać spokojnie aparat.
OdpowiedzUsuńSuper wpis!
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńAparat z kolorowymi gumkami jest bardzo ładny i człowiek o wiele lepiej wygląda.
OdpowiedzUsuńChciałbym aparat z kolorowymi gumkami.
OdpowiedzUsuńAparat stały cena zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i złożoności przypadku ortodontycznego, materiału, z którego wykonane są elementy aparatu, oraz od czasu trwania leczenia. Aparaty stałe są popularnym rozwiązaniem w leczeniu nieprawidłowości zgryzu, gdyż pozwalają na precyzyjne i trwałe skorygowanie położenia zębów. Cena takiego aparatu na rynku polskim może różnić się w zależności od kliniki i miasta, w którym jest oferowany, ale zazwyczaj obejmuje koszt konsultacji, montaż aparatu, regularne wizyty kontrolne i jego zdjęcie po zakończeniu leczenia.
OdpowiedzUsuńŚwietne ogólne informacje na temat aparatów ortodontycznych. Twój wpis na pewno pomoże wielu osobom rozwiać wątpliwości dotyczące tego typu leczenia.
OdpowiedzUsuń